Lesní pedagogika.cz

Vánoční stromek živý nebo umělý?

Chráníte přírodu či máte stromek umělý?

Někteří lidé si kupují vánoční stromky umělé, protože si myslí, že tím chrání přírodu. Ale pozor, je tomu přesně naopak!

Vánoční stromky z umělých hmot škodí přírodě hned dvakrát. Poprvé, když se vyrábějí, protože k tomu je zapotřebí určitého množství energie a navíc se při zpracování plastů uvolňují do ovzduší škodlivé látky. Podruhé pak při likvidaci, a to prakticky z totožných důvodů.

Naopak živé vánoční stromky jsou přírodní produkt, který během růstu prospívá životnímu prostředí přinejmenším produkcí kyslíku a při likvidaci poslouží buď jako neškodný zdroj energie, nebo se vrátí do přírodního koloběhu ve formě štěpky* .

Plantáže vánočních stromků
Asi nikoho nepřekvapí, že vzhledem k vysoké jednorázové poptávce a požadavku na dokonalý tvar, existují speciální plantáže na pěstování vánočních stromků. V rámci prořezávky v lese se totiž vyřezávají spíše nedobře rostlé stromy. Celý proces vypěstování vánočního stromku trvá asi 10 let a během pěstování je potřeba se o stromky starat – likvidovat plevel, tvarovat, ošetřovat proti škůdcům a hnojit.
 
* štěpka – vzniká nadrcením dřevní hmoty (větve, kmínek, kůra, jehličí) na malé části 
 
detail