Lesní pedagogika.cz

Menu

KRNAP vyhlásil boj odpadkům

V loňském roce navštívilo Krkonošský národní park (KRNAP) téměř 3,8 milionu lidí. Což má i negativní stránku v množství odpadků, které po sobě zanechávají. Správa parku proto spustila kampaň „Není zvěř jako zvěř“.

Cílem kampaně je upozornit návštěvníky parku, aby dbali na to, že po nich v parku nesmí zůstávat odpadky.

V rámci kampaně dostávají různé druhy odpadků rodové a druhové jméno, kterými se běžně označují zvířata nebo rostliny. Pro odpadky v krkonošské přírodě realizátoři kampaně identifikovali novou čeleď – odpadkoušovitých. Z nejčastěji se vyskytujících druhů v Krkonoších lze jmenovat třeba petlahvoně odhozence nebo vlhčence ubrouskového.

V příštích týdnech se vypraví do Krkonoš expedice, jejímž cílem bude vytvoření taxonomie všech odpadkoušů, které se v krkonošské přírodě objevují. Ti se s uživateli sociálních sítí budou dělit o důležité poznatky ze života odpadkoušů.

A zapojit se může každý! Můžete vymýšlet české i latinské názvy těchto škůdců krajiny, lesů a hor. Vždyť rozpoznány a pojmenovány byli zatím jen čtyři z čeledi odpadkoušovitých, ostatní na svou identifikaci teprve čekají!

 

Další možností je účast na akcích:

  1. 6. Liberec
  2. 6. Praha
  3. 6. Pardubice
  4. 6. Hradec Králové

1.–13. 7. výchozí místa turistických tras v KRNAP

 

Více o kampani zde.

detail