Lesní pedagogika.cz

Menu

Lesník nebo myslivec?

Kdo je lesník a kdo myslivec?

Poznají se špatně, že? :-)

Oba totiž mohou vypadat na pohled úplně stejně… Zelené oblečení do lesa, klobouk na hlavě, rozdíl může, ale nemusí, dělat jenom puška nebo pes na vodítku. A přece se od sebe svou činností liší.

 

Lesník

Lesník se stará o les, tedy hlavě o zdraví a vitalitu stromů, lesních cest a vodních zdrojů.

Stará se o to, aby les prospíval a dřevo ze stromů bylo co nejkvalitnější a my jsme měli např. čím a na co psát, nábytek, teplo, vánoční stromeček nebo dokonce kde bydlet.

Aby mohl být člověk lesníkem, musí se učit na střední nebo vysoké škole mnoha oborům, které do sebe zapadají (ekonomika, pěstování lesa, ochrana lesa, hospodářská úprava lesů, těžba dřeva, mechanizace a dopravní zařízení atd.).

Obrázky pro Vás nakreslila Stanislava Postlová

 

Myslivec

Myslivec pečuje o zvěř a myslivecká zařízení, aby měl o zvěři přehled. „Zajišťuje“ jí klid v době reprodukce (kladení mláďat, říje).

Aby mohl být člověk myslivcem, musí složit zkoušku z myslivosti, chce-li lovit i zkoušku k získání zbrojního průkazu. Potom se může stát členem nějakého mysliveckého sdružení, od kterého dostane povolenku k lovu.

Na rozdíl od lesnictví je myslivost volnočasová aktivita, je však i mnoho myslivců z povolání.

Ať už chce být člověk myslivcem z povolání nebo chce myslivost vykonávat jako volnočasovou aktivitu, musí se učit zoologii, etologii, veterinární péči, lovectví, střelectví, způsoby lovu, historii, péči o zvěř, umět určovat věk zvěře, kynologii atp.

 

Vzhledem k tomu, že je v zájmu lesníka i myslivce zachovat zdravý les, jsou většinou v úzké spolupráci. Často se můžeme setkat s myslivcem a lesníkem v jedné osobě, ale není to pravidlo.

 

detail