Lesní pedagogika.cz

Menu

Ptákem roku 2020 je jiřička obecná

Česká společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2020 jiřičku obecnou

Titul Pták roku uděluje Česká společnost ornitologická (ČSO) obvykle druhům, které jsou veřejnosti dobře známé, v případě jiřičky jsou ale ornitologové se slovem „známá“ opatrní. Jiřička je všeobecně považována za všudypřítomný druh, který zná každé malé dítě, ale ani ornitologové nemůžou s jistotou říci, že jiřičku dokonale znají. Přesto, že žije v blízkosti lidí, pojí se s ní některá tajemství a záhady, které se nedaří objasnit.

Jiřička je tažný druh zimující v Africe. Kde přesně, to známo není. Jiřička při cestě do zimovišť překonává Saharu, ale kam až doletí, to je záhadou, kterou řeší odborníci napříč celým kontinentem. Navzdory desítkám tisíc kroužků, umístěným na opeřené jiřiččí nohy, se dosud ani jeden nevrátil ze zemí jižně od Sahary.

Rozeznáte jiřičku od vlaštovky?

 


 Zdroj: Česká společnost ornitologická 

 

Víte, že jsou u nás všichni volně žijící ptáci ze zákona chránění? A chráněna jsou i hnízda bez ohledu na to, zda jsou v daný moment obsazena. Uvedená ochrana se vztahuje i na vlaštovky a jiřičky. Ať už se rozhodnou postavit svá hnízda kdekoli, měli bychom jejich potřeby respektovat a maximálně pod hnízdo umístit prkénko k zachytávání trusu.

Přečtěte si více na stránkách České společnosti ornitologické.

 

 

 

detail