Lesní pedagogika.cz

Menu

Přírodní zdobení vajec

Už odedávna k tradičním českým velikonočním zvykům patří barvení vajec. Technik, možností a barevných palet je mnoho, my se zaměříme na ty přírodní, nejlépe z lesa.

Vajíčka barvená přírodními barvami

Dříve se vajíčka zdobila přírodními barvami. Každá barva měla své opodstatnění a význam, například červené vajíčko mělo chránit před démony a představovalo lásku. Dívka si vajíčko schovávala pro někoho, koho měla ráda. K dalším přírodním barvám pak patřily hnědá, žlutá, zelená a černá. Nejčastěji se vejce barvila pomocí cibule, červené řepy, zelí, dubové nebo olšové kůry nebo lipového květu či kopřiv. Další možností může být fialová barva, která vznikne obarvením vejce borůvkovou šťávou (pokud vám ovšem zbyde „ušpiněný“ hrnec nebo miska).

Přírodní zdobení kraslic

Na zdobení kraslic lze využít technika lepení bylin, mechu, listů či pírek, které na jaře najdete v lese. Nasbírejte na procházce barevné jarní květy nebo zelené listy a ozdobte s nimi velikonoční vajíčka. Stačí vám jen lepidlo a štětec, abyste vykouzlili překrásné a originální kraslice.

Další možností je využít krásných a různorodých tvarů z přírodnin. Na procházce přírodou si natrhejte drobné lístky nebo květy s výrazným tvarem (list řebříčku, kontryhele, jetele nebo květ sedmikrásky). Než se pustíte do barvení ve vodě s octem a např. slupkami cibule, ozdobte vajíčko nalezeným listem nebo květem. Pak vajíčko zabalte do ustřižené punčochy, zauzlujte ho a nechte vařit ve vývaru z cibulových slupek. 

 

Zdroj: Pinterest

Díky takto ozdobeným velikonočním vajíčkům budete mít přírodu kolem sebe i doma ;)!

 

detail