Lesní pedagogika.cz

Menu

Tradice vánočního stromku

Stromek, novodobý symbol Vánoc

Zdobení stromku jako vánoční obyčej pochází z Německa (nejstarší zmínka je z 16. století), odkud se zvyk v 19. století rozšířil po Evropě, a to spíše po městech než po venkově.

Zdobení stromku křesťané nejdříve vnímali jako pohanský obyčej a na Vánoce jim stačil betlém, ale postupně se jim zvyk zalíbil a začali stavět betlémy pod ozdobené stromečky.

V Česku poprvé vánoční stromek postavil pro své přátele ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Lieblich v roce 1812. Nový zvyk se však prosazoval pomalu.

Vánoční stromek na náměstí

Tradice vánočních stromů na veřejných prostranstvích, říkalo se jim stromy republiky, je spojena se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem (autorem Lišky Bystroušky). Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě v roce 1919 v lese prochladlé děvčátko. Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o Vánocích v roce 1924 rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem.

Poslechněte si krátké povídání o historii vánočních stromků s panem profesorem Ivanem Ročkem z Lesnicé a dřevařské fakulty ČZU v Praze

 

detail