Lesní pedagogika.cz

Menu

Klíště obecné

Rozšíření

Klíště obecné má rádo vlhko a teplo. Ideálním prostředím je pro něj listnatý les s bohatým podrostem, vlhké louky a okraje lesa s vysokou trávou, většinou do výšky 40 cm nad zemí.

Období aktivity?

Dospělá klíšťata se nejhojněji vyskytují v květnu a září. Mějte se proto v tomto období na pozoru a po každém pobytu v přírodě se důkladně zkontrolujte. Jejich aktivita však začíná již brzy z jara a trvá až do pozdního podzimu.

Napadají bez povšimnutí

Klíšťata neskáčou a jsou navíc slepá. Svého hostitele však vycítí pomoci Hallerova orgánu v končetině a jakmile se hostitel přiblíží, pokouší se zachytit předním párem nohou. Do rány vypouští anestetika proti bolesti, což jim poskytuje ideální krytí a jejich napadení zůstává bez povšimnutí. Kromě toho se Vám do těla dostanou i látky zabraňující srážlivosti krve. Se slinami se pak do těla dostávají původci nebezpečných nemocí.

Ochrana proti klíšťatům

Důležitá je prevence, např. nošení dlouhých kalhot a pevných bot omezujících přístup klíštěte k pokožce. Další prevencí jsou repelenty nebo očkování proti klíšťové encefalitidě.

Když už se uchytí

Pokud objevíte přisáté klíště, použijte k jeho odstranění kartu na klíšťata nebo pinzetu a místo vydesinfikujte.  Chcete-li mít jistotu, že klíště nebylo nakažené, můžete jej poslat na analýzu.

 

Zdroj: www.kliste.cz, www.priroda.cz

detail