Lesní pedagogika.cz

Menu

Dřevokazné houby

Dřevokazné houby

Určitě chodíte rádi na houby. V lese ale nerostou pouze houby na smaženici, ale i takové, které ničí dřevo stromů.

Takovým houbám říkáme dřevokazné. Dřevokazné houby přispívají v lese k rozkladu pařezů, padlých stromů a větví. Většinou tedy tyto houby vniknou do stromů, které jsou již nějak poničené, a strom začne postupně tlít. Dřevo z těchto stromů je znehodnocené, a stůl ani židli z něj již nepostavíme, natož dům. Takové dřevo má i nižší výhřevnost a jako palivo nás také moc nezahřeje.

Houby

Obrázek pro Vás nakreslila Hana Hradilová

Člověk jako příčina

Otevřít strom sporám hub – poškodit kůru stromu – může velmi snadno zvěř (zejména jeleni či mufloni loupáním kůry mladých stromů). Ale také nezpůsobný návštěvník lesa jako je řidič auta nebo čtyřkolky. Ti nedovolenou jízdou v lese poškozují kořeny a kůru stromů, poraněním se pak do stromů dostávají houby a strom tleje. Může tak dojít ke změně cenného kmene ve špatné palivové dříví.

Stejné škody mohou napáchat i neukáznění cyklisté, proto se v lese na kole smí jezdit jen po vyznačených trasách.

Každý les někomu patří

Každý les někomu patří. To si při jeho návštěvě málokdy uvědomujeme. Takže vždy, když jsme v lese, jsme u někoho na návštěvě. Je proto třeba chovat se ohleduplně jak k majiteli lesa a jeho majetku, tak k lesním obyvatelům. Jak byste se tvářili vy, kdyby někdo rejdil se čtyřkolou, autem nebo třeba jen na kole na Vaší zahradě?

Více informací o tom, jak a proč (ne)jezdit v přírodě najdete na wwww.zakaz-vjezdu.cz

detail