Lesní pedagogika.cz

Menu

Heřmánek zachrání nejen myšku Šedivku

Nejznámějším a nejčastěji používaným přírodním lékem je heřmánek pravý. Je to středně vysoká, jednoletá bylina, která není náročná na stanoviště, takže ji můžeme najít téměř kdekoli.

Zdroj: Vitalita.cz

Často si ji můžeme splést s rostlinou jménem rmen. Na rozdíl od něj má heřmánek vypouklé květní lůžko (na obrázku) a po rozemnutí voní.

Kvete od dubna do září a tou dobou také provádíme sběr. Právě jeho květy jsou tou léčivou silou heřmánku. Sbíráme za suchého počasí květ s asi 1 cm dlouhou natí pod ním a sušíme jej v tenké vrstvě dvě hodiny po sběru, protože má tendenci se rychle zapařit.

Zdroj: Česke-tradice.cz

Po usušení jej skladujeme v těsnící nádobě v chladu, kde nám vydrží déle. Na podzim se hodí k přípravě čaje, pro koupele, obklady a kosmetické přípravky.

Asi nejčastější použití známe už z Krtečka při léčbě nemocné myšky. Na čaj si připravíme jednu polévkovou lžíci sušených květů, přelijeme horkou vodou a 5-10 minut louhujeme. Podáváme vlažný, nejlépe mezi jídly. Pomůže při horečce a bolestech břicha. Pokud nám čaj nezachutná, můžeme jej alespoň inhalovat a uvolnit si tak ucpaný nos.

Stejně jako u každého léku se používání nesmí přehánět. Také si dávejte pozor na alergie.

detail