Lesní pedagogika.cz

Menu

Patronem myslivců je Hubert

Hubert žil v 7. a 8. století a podle legendy byl mladíkem propadlým světským zábavám, především lovu. Jednou se na lovu setkal s bílým jelenem, který měl mezi parohy kříž. Toto zjevení způsobilo jeho obrácení na křesťanství a později se stal dokonce biskupem. Z toho důvodu je zobrazován jako biskup nebo jako lovec, ale vždy je poblíž jelen s křížem mezi parohy. Svatý Hubert se stal patronem myslivců.

Hubertovi se zjevil jelen s křížem mezi parohy (Zdroj: carpinart.com)

 

Možná jste slyšeli i o svatém Eustachovi, vypráví se o něm téměř totožná legenda jako o Hubertovi. U nás je rozšířen kult svatého Huberta, o jeho podporu se zasloužil především František Antonín hrabě Špork, který založil lovecký Řád sv. Huberta (1695) a do Čech přivedl i nový hudební nástroj, lovecký roh.

Víte, kdo je bohyní lovu?

 

Podobizna Františka Antonína hraběte Šporka, Petr Brandl, 1731 (petrbrandl.eu)

 

V listopadu na Hubertskou!

Jako u všech svatých i svátek sv. Huberta připadá na den, kdy světec zemřel, protože tento den se považuje za „den narození pro věčnost“.

V případě Huberta je to 3. listopad, kdy se na různých místech konají svatohubertské jízdy, vlastně symbolický hon na lišku, kdy jezdec představující lišku má na rameni připevněný liščí ocas a ostatní jezdci jej „pronásledují“. Tato jízda zároveň znamená ukončení jezdecké sezony.

Jinde se zase konají svatohubertské slavnosti, v jejichž rámci se představí třeba i lovečtí psi, sokolníci a připravují se zvěřinové speciality.

Také myslivci u této příležitosti tradičně pořádají Hubertské zábavy, tedy myslivecký ples – „Hubertskou“ nebo se konají Svatohubertské mše.

 

detail