Lesní pedagogika.cz

Menu

Lípa, náš národní strom


Můžeme ji nalézt na hned na dvou státních symbolech – standartě prezidenta a státní pečeti, ale i na vojenských uniformách a bankovkách.

Lípa je oficiálně stromem Slovanů od roku 1848. Zvolení lípy představovalo národní symbol vůči útlaku a agresivitě velkoněmecké říše, ta si totiž vybrala jako svůj symbol dub. Za svůj národní strom ji považují nejen Češi, ale i Slováci a Slovinci.

Foto: standarta prezidenta – vlajka prezidenta republiky s lipovými ratolestmi. Více o státních symbolech zde.

Kouzelná lípa

Lípě byla přisuzována ochranná síla, lidé věřili, že dokáže odehnat zlé duchy. Sázela se často v blízkosti obydlí, protože se věřilo, že do něj pak neudeří blesk. Kouzelná moc lípy hraje téměř hlavní roli ve slavné Jiráskově Lucerně.

 

Lípa (Tilia)

Tato medonosná dřevina má přes 30 druhů, ale v České republice jsou původní jen dva druhy: lípa velkolistá a lípa malolistá neboli srdčitá.

Kromě mnoha krásných lip ve vašem okolí, vysazených třeba jako Lípy republiky, se se dřevem této dřeviny můžete potkat v mnoha galeriích. Je totiž velmi měkké a v řezbářství patří mezi nejoblíbenější již po staletí. Z květů se tradičně připravuje čaj, který pomáhá v boji s nachlazením a má i mnoho dalších léčivých účinků.  


Třebechovický Proboštův betlém. Zdroj: www.betlem.cz

 

Více o lípě

V seriálu Kus dřeva ze stromu

HRUŠKOVÁ, Marie. Kult stromů v zemích Koruny české. Vyd. 1. Praha: Abonent ND, 2005, 155 s. ISBN 80-7258-211-9.

detail