Lesní pedagogika.cz

Menu

Mohu se obléknout do dřeva?

Každý máme ve skříni bavlněné tričko, ale dřevěné? S tím dřevem se vám to asi moc nezdá, ale v dnešní době se dřevo zpracovává i na výrobu textilu.

Postup je podobný jako u bavlny. Na výrobu bavlněného trika je třeba celulóza, ta se získá z plodů keře bavlníku. A celulóza je obsažena i ve dřevě.

Proč vůbec dřevo?

Výhodou „dřevěného“ oblečení je výrazně nižší spotřeba vody, protože stromy se nemusí zalévat, na rozdíl od bavlníku. Také stačí menší plocha pozemku – na 1 tričko z bavlny je potřeba 6 m2 půdy, na té samé půdě lze vyprodukovat až 10 triček ze dřeva.

Bavlník (rod Gossypium)

 

Textilní vlákno je tedy možné vyrobit z rostlinných vláken například z bavlny, lnu, konopí nebo právě dřeva.

Zjednodušeně lze výrobu textilu popsat tak, že se nejprve dřevo rozdrtí na třísky a z nich se vytvoří kašovitá hmota. Ta se procedí přes síto a vzniklé „nudle“ se natahují přes rotující válečky, až se dosáhne požadované tloušťky. Vlákno se pak namotává na cívky.

 Od stromu až po tričko (zjednodušený proces výroby)

 

A z jakého dřeva se oblečení vyrábí?

Z bukového dřeva se vyrábí Modal. Modal připomíná bavlnu, ale je hladší, praktičtější a snadnější na údržbu. Také dobře odvádí pot. Používá se například na výrobu spodního prádla.

Často se ze smrkového dřeva (ale také z eukalyptového, březového a dalších druhů) vyrábí Lyocell (můžete se setkat i s termínem Tencel, to je obchodní název Lyocellu). Jeho výhodou jsou termoregulační účinky, chladí v létě a hřeje v zimě. Zároveň velmi dobře odvádí vzniklou vlhkost a má skvělé antibakteriální vlastnosti. Používá se často při výrobě přikrývek, polštářů a oblečení.

Recyklujte!

Ať už nosíte oblečení jakékoliv, až vám doslouží, dejte ho do sběrného boxu na textilie (co se s vaším oblečením stane potom a jak se recykluje textil se dozvíte v odkazu).

 

Více o výrobě látek ze dřeva:

porovnání procesu výroby různých textilů

proces zpracování dřeva na textil

 

 

 

 

detail