Lesní pedagogika.cz

Menu

Lesní pedagogika v roce 2015

Ohlédnutí za rokem 2015

Pár čísel pro představu

Lesní pedagogové uspořádali přes 2 tisíce klasických programů v lese, jichž se zúčastnilo přes 85 tisíc dětí, mládeže a dalších cílových skupin.

Dále připravili ukázky lesní pedagogiky v rámci doprovodných programů na výstavách a veletrzích (Natura Viva, Země živitelka, Flora Olomouc, Festival dřeva), Dnech Země a dalších hromadných akcích pořádaných po celé České republice. Celkem tyto akce navštívilo přes 150 tisíc účastníků.

Týden lesů (11.−15. 5. 2015) měl tentokrát společné téma OCHRANA LESA – LES UŽITEČNÝ VŠEM (ochrana lesa − lesnický obor, jehož cílem zajišťovat zachování a zlepšování zdravotního stavu lesů)

Týdny lesů se v ČR konají od roku 2008 a jejich cílem je celoplošná lesnická osvěta ve stejném čase zaměřená na stejné téma. Tentokrát kromě akcí lesní pedagogiky proběhla i autorská čtení a setkání s autory publikace „Dědeček lesník vypráví dětem“ Ericha Václava a Jany Bezděkové ve vybraných knihovnách (Zlín, Vyškov, Brno, České Budějovice, Praha, Rožnov pod Radhoštěm, Plzeň).

 

Vzdělávání

Řady lesních pedagogů rozšířili nově vyškolení lesní pedagogové (2 základní kurzy ) Lesní pedagogové se dále vzdělávali v nadstavbovém kurzu a na již tradičních seminářích, které pravidelně 2x do roka připravuje Pracovní skupina zabývající se lesní pedagogikou v ČR. Navíc v září proběhl mezinárodní seminář, který navázal na již nastartovanou česko-bavorskou spolupráci v lesní pedagogice.

 

Mezinárodní spolupráce

-Ve dnech 5. a 6. února 2015 se v Praze na Ministerstvu zemědělství setkali členové pracovní skupiny zabývající se lesní pedagogikou (UNECE/FAO Forest Communicators Network −Sub Group Forest Pedagogics).

- Naši lesní pedagogové se aktivně účastnili na v pořadí již 10. Evropském kongresu lesní pedagogiky (29. 9. − 1. 10.), který byl tentokrát na Slovensku.

 

-5.ročník Lesnické mezinárodní soutěže - YPEF – Mladí lidé v evropských lesích (Young People in European Forests)

Národním koordinátorem soutěže v ČR je Česká lesnická společnost, která spolupracuje s lesnickými školami a lesnickými organizacemi.

Soutěží se ve dvou věkových kategoriích: mladší žáci 13 až 15 let a 16 až 20 let v postupných „rozřazovacích“ kolech

1) místní kola po celé ČR

2) 6 regionálních kol na lesnických školách (Brno, Hranice, Písek, Trutnov, Praha, Žlutice)

3) národní kolo v Kostelci nad Černými lesy.

4) Vítězné družstvo (Česká lesnická akademie Trutnov −Karolína Hušková, Vojtěch Hladík, František Buben) zastupovalo ČR na závěrečném „utkání“ v mezinárodním kole v rumunském Brasově (21.–25. 9.)

detail