Lesní pedagogika.cz

Menu

Lesní pedagogika v roce 2016

Ohlédnutí za rokem 2016

Pár čísel pro představu

V roce 2016 lesní pedagogové uspořádali více jak 2 500 klasických programů v lese, jichž se zúčastnilo přes 114 tis. dětí, mládeže a dalších cílových skupin.

Dále připravili ukázky lesní pedagogiky v rámci doprovodných programů na výstavách a veletrzích (Silva Regina, Natura Viva, Země živitelka, Flora Olomouc, Festival dřeva), Dnech Země a dalších hromadných akcích pořádaných po celé České republice. Celkem více než 400 akcí, jež navštívilo přes 180 tis. účastníků.

Týden lesů 2016 (9. - 13. května) měl tentokrát společné téma „OBNOVA LESA – POMÁHÁME LESŮM RŮST“. Úkolem lesníků při trvale udržitelném hospodaření v lesích je zachovat rovnováhu mezi kácením stromů a jejich výsadbou. A to tak, aby uchovali kvalitní a zdravé lesy budoucím generacím, a stávající generace přitom mohla využívat tak báječnou a obnovitelnou surovinu, kterou je dřevo.

Týdny lesů se v ČR konají od roku 2008 a jejich cílem je celoplošná lesnická osvěta ve stejném čase zaměřená na stejné téma.

 

Vzdělávání

Řady lesních pedagogů rozšířili nově vyškolení lesní pedagogové. Lesní pedagogové se dále vzdělávali v nadstavbovém kurzu a na již tradičních seminářích, které pravidelně 2x do roka připravuje Pracovní skupina zabývající se lesní pedagogikou v ČR

Mezinárodní spolupráce

-Aktivní účast na setkání pracovní skupiny zabývající se lesní pedagogikou (UNECE/FAO Forest Communicators Network −Sub Group Forest Pedagogics) v únoru v Zurychu ve Švýcarsku.

- Naši lesní pedagogové se aktivně účastnili na v pořadí již 11. Evropském kongresu lesní pedagogiky (24.-27.10.), který byl tentokrát v Norsku.

 

-6. ročník Lesnické mezinárodní soutěže - YPEF – Mladí lidé v evropských lesích (Young People in European Forests)

Národním koordinátorem soutěže v ČR je Česká lesnická společnost, která spolupracuje s lesnickými školami a lesnickými organizacemi.

Soutěží se ve dvou věkových kategoriích: mladší žáci 13 až 15 let a 16 až 20 let v postupných „rozřazovacích“ kolech

1) místní kola po celé ČR

2) 6 regionálních kol na lesnických školách (Brno, Hranice, Písek, Trutnov, Praha, Žlutice)

3) národní kolo v Kostelci nad Černými lesy.

4) Vítězné družstvo (Česká lesnická akademie Trutnov − Nina Ryšavá, Daniel Janík a Pavel Brabec) zastupovalo ČR na závěrečném „utkání“ v mezinárodním kole v  lotyšském Jaunmokas (28. – 30. září).

 

detail