Lesní pedagogika.cz

Menu

Co se děti dozvěděly na lesní pedagogice?

V rámci kampaně k Týdnu lesů jste na Facebooku Lesní pedagogiky mohli vidět příspěvky se čtyřmi otázkami, které uvádíme níže. Zajímá vás, jak zní odpověď? Čtěte dál.

 

Jak zasadit strom, aby přežil?

Zdá se to být jednoduché, ale zasadit strom tak, aby přežil, není žádná legrace. Postupujte podle těchto 3 základních pravidel a zvládnete to. Držíme palce.

  •  Sázejte stromy ve správném období.

Nejlepším obdobím pro sázení stromů je jaro a podzim, kdy má půda dostatek vláhy a stromy mají lepší šanci dobře zakořenit.

  •  Najděte vhodnou lokalitu.

Stromy mají odlišné nároky na vodu, půdu a nadmořskou výšku. Každý si také utváří jiný kořenový systém. Berte na to proto ohled a sázejte stromy tam, kde se jim bude dařit nejlépe. Klidně se poraďte s lesníky. Těm k nalezení správné lokality pomáhají nejen jejich znalosti, ale také Lesní hospodářský plán, který toto všechno zohledňuje.

  •  Zjistěte si, jaký způsob sázení je u vás nejvhodnější.

Stromy se mohou vysazovat různými způsoby, a to vždy s ohledem na půdu, do které se sází. Pokud byste si strom chtěli zasadit u vás na zahradě, je dobré nejprve z povrchu půdy odstranit travní drn. K tomu vám skvěle poslouží rýč nebo motyka, kterými si obsekáte čtvercový drn o velikosti cca 30 cm x 30 cm (opět záleží na dřevině a jejím kořenovém systému) a pak ho odkopnete. Dál kopejte jamku tak hluboko, abyste byli schopni schovat celý kořenový systém až po kořenový krček, což je místo, kde přechází stromek v nadzemní část. Když je jamka dostatečně hluboká, vložte do ní stromek a zahrňte ho minerální půdou a ušlápněte. Pro kontrolu ještě chytněte stromek za špičku a popotáhněte. Pokud se nehýbe, je to v pořádku. Stromek drží v zemi. A za zhruba 100 let z něj bude dospělý strom.

 

To jsou ve stručnosti 3 základní pravidla pro správné sázení stromů. Každý strom má ale své specifické potřeby, proto si je před výsadbou vždy zjistěte.

 

Kolik let se stará lesník o strom?

Lesník se o strom stará aktivně zhruba 60 let od jeho zasazení. Lesnictví je proto velmi zodpovědná práce, protože dnešní rozhodnutí se v lese projeví až za desítky let a ovlivní především další generace.

 

 

Jak může vaše židle chránit životní prostředí?

Vaše židle může životní prostředí chránit tím, že bude vyrobena ze dřeva, z naší obnovitelné suroviny.

Jak je to možné? V našich lesích se hospodaří udržitelným způsobem, to znamená, že se v nich stromy nejen kácí, ale pravidelně se za ty vykácené vysazují stromy nové. Díky tomu je naše dřevo obnovitelným, přírodním a u nás velmi tradičním materiálem, jehož využíváním chráníme životní prostředí.

 

Jaký je rozdíl mezi rohem a parohem?

  • Rohy rostou na hlavě celý život a jsou z rohoviny. Rohy mají např. krávy, ovce, kozy, kamzíci, mufloni nebo nosorožci.
  • Parohy jsou jednoleté výrůstky z kosti. Zvěř je na podzim shodí a na jaře začnou růst znova. Parohy mají např. jeleni, srnci, daňci, losi nebo sobi.

 

I to se dozvěděly děti v rámci 3 150 akcí lesní pedagogiky, které pro ně lesníci minulý rok uspořádali. Zajímá vás víc?

 Prohlédněte si výroční zprávu lesní pedagogiky za rok 2017 zde.

 

 

detail