Lesní pedagogika.cz

Menu

Tisková konference

Tisková zpráva z tiskové konference u příležitosti 11. ročníku Týdne lesů, 15. 5. 2018 v Praze

 

Více než 300 tisíc dětí už ví, jak zasadit strom

Více než 300 tisíc dětí (319 686) z celé republiky se v loňském roce zúčastnilo akcí s lesníky v rámci lesní pedagogiky. To je tolik dětí, jako když spočítáte všechny žáky 1. až 3. tříd základních škol v ČR. Vyplývá to z Výroční zprávy lesní pedagogiky za rok 2017, která byla zveřejněná u příležitosti Týdne lesů.

Cílem lesní pedagogiky je, aby děti získaly k lesu vřelý vztah a porozuměly práci lesníků. Děti se dostanou na čerstvý vzduch a dozví se zajímavosti o lese a dřevě. Mnohé poprvé zjistí, co obnáší práce lesníka a že les je jeho pracoviště. To je ostatně i tématem letošního Týdne lesů,řekl Tomáš Krejzar, ředitel Odboru koncepcí a ekonomiky lesního hospodářství z Ministerstva zemědělství. Akce lesní pedagogiky jsou otevřené široké veřejnosti, školám i zájmovým skupinám. Minulý rok jich lesníci uspořádali 3 150 a 80 % z nich se uskutečnilo přímo v lese.

Lesní pedagogice se v roce 2017 věnovalo 1 100 lesních pedagogů. To jsou speciálně vyškolení lesníci pro práci s veřejností, kteří pro děti i dospělé připravují vzdělávací a zároveň zážitkové aktivity. Účastníci se např. naučí (správně) sázet strom, poznávají lesní zvěř a život v lese a také vidí ukázky těžby a následného využití dřeva, naší významné obnovitelné suroviny. Díky tomu snáze pochopí, co se v lese děje, čím je pro nás přínosný a jak se o něj lesníci starají. Většina lesních pedagogů pracuje ve 12 lesnicko-dřevařských organizacích, které obhospodařují 68 % českých lesů. Zástupci těchto organizací se pravidelně potkávají v Pracovní skupině lesní pedagogiky. Tu založilo Ministerstvo zemědělství jako svůj poradní orgán v roce 2007. Skupina připravuje obecné koncepce i celorepublikové akce jako je lesnicko-myslivecký veletrh Silva Regina nebo právě probíhající Týden lesů.

Přijďte do lesa za lesníky v Týdnu lesů i vy! Týden lesů trvá sice jenom týden, ale akce pro vás u jeho příležitosti chystají lesníci po celé republice v průběhu celého měsíce května. 

Další fotografie z tiskové konference zde.
 

Kontakt: Terezie Poláková, Nadace dřevo pro život; t.polakova@drevoprozivot.cz

 

 

detail