Lesní pedagogika.cz

Menu

Dřevo je z lesa

Asi těžko nalezneme někoho, kdo by les nebo dřevo neměl rád. Pokud nemáme čas vyrazit do lesa, můžeme se aspoň obklopit dřevem. Dřevěné povrchy v interiéru i oblíbené dřevěné výrobky mají stejně jako samotný les pozitivní vliv na naši psychiku. Dřevo na nás působí uklidňujícím způsobem, a ještě jako bonus krásně voní. Je to také materiál, který je čím dál více oblíbeným ve stavebnictví, ale třeba i v textilním průmyslu. Dřevo je naše nejvýznamnější obnovitelná surovina.

Chceme-li dřevo stále více využívat, musíme si být vědomi toho, že k tomu potřebujeme lesy. Ovšem lesu běží čas pomaleji než nám lidem. Než ze semínek vyrostou pořádné stromy, z nichž je možné vyrobit stůl nebo použít na stavbu domu, uteče více jak 100 let. Tento cyklus se stále opakuje, tedy v místě, kde lesníci lesy pokáceli, opět vysází nové stromy. Abychom na tuto souvislost upozornili, používáme pro jubilejní 15. ročník Týdne lesů motto „Dřevo je z lesa“.

A co může udělat každý, kdo chce pozitivně ovlivnit klima naší planety? Používat dřevěné výrobky a nosit oblečení vyrobené ze dřeva. Ve dřevěných výrobcích se totiž uchovává oxid uhličitý.

Plakát pro učitele a do tříd: (pdf ke stažení)

Doporučené pracovní listy 

detail