Lesní pedagogika.cz

Menu

Tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA

Patnáctý Týden lesů má téma „Dřevo je z lesa

Praha, 5. května 2022 - Letošní, v pořadí jubilejní patnáctý, ročník Týdne lesů bude věnován dřevu. Po dvouleté přestávce se mohou opět tyto tradiční květnové oslavy konat v lese za účasti veřejnosti. Týden lesů organizuje pracovní skupina lesních pedagogů při Ministerstvu zemědělství.

Asi těžko nalezneme někoho, kdo by les nebo dřevo neměl rád. Pokud nemáme čas vyrazit do lesa, můžeme se alespoň obklopit dřevem. Dřevěné povrchy v interiéru mají stejně jako samotný les pozitivní vliv na naši psychiku. Dřevo na nás působí uklidňujícím způsobem, a ještě jako bonus krásně voní. Je to také materiál, který je čím dál více oblíbený ve stavebnictví, ale třeba i v textilním průmyslu. Dřevo je naše nejvýznamnější obnovitelná surovina.

Chceme-li dřevo stále více využívat, musíme si být vědomi toho, že k tomu potřebujeme lesy. Ovšem lesu běží čas pomaleji než nám lidem. Než ze semínek vyrostou pořádné stromy, z nichž je možné vyrobit stůl nebo je použít na stavbu domu, uteče více jak 100 let. Tento cyklus se stále opakuje, tedy v místě, kde lesníci lesy pokáceli, opět vysází nové stromy,“ vysvětluje Ing. Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život a člen pracovní skupiny, která koordinuje lesní pedagogiku v České republice. „A abychom na tuto souvislost upozornili, využili jsme pro patnáctý ročník Týdne lesů motto Dřevo je z lesa,“ doplňuje Polák.

U příležitosti Týdne lesů jsme připravili pro učitele na prvním stupni základních škol plakát na téma letošního ročníku „Dřevo je z lesa“ a pro veřejnost mnoho akcí po celé České republice.  

Plakát je volně ke stažení zde. Akce, na kterých se na vás budou těšit lesní pedagogové v průběhu celého května na mnoha místech republiky, najdete zde.

 

Kontaktní osoba za Pracovní skupinu Ministerstva zemědělství zabývající se lesní pedagogikou v ČR: Ing. Lada Matoušková Prylová, ovv@uhul.czwww.facebook.com/lesnipedagogika

 

detail